Rynek wynajmu samochodów

rynek wynajmu

Obecnie wynajmowanie samochodu nie jest już traktowane jako luksus. W okresie wakacji z takich właśnie usług korzysta całkiem sporo osób. Warto poznać warunki jakie obecnie funkcjonują przy wynajmowaniu aut. Przede wszystkim ważna będzie tutaj wygoda. Wystarczy powiedzieć, że jeśli ktoś mieszka na południu a chce zwiedzić nadmorskie tereny to czeka go bardzo długa i męcząca podróż samochodem, w ramach której może się także pojawić wiele nerwowych sytuacji.

Zamiast tego więc zdecydowanie lepiej będzie się zdecydować na lot samolotem i potem na miejscu będzie można wypożyczyć samochód, by wygodnie poruszać się między miejscami, które będą budzić nasze zainteresowanie. Podobnie można również rozegrać sobie wyjazd za granice i decydować się właśnie na wypożyczenie tam samochodu, by nie skupiać się wyłącznie na zwiedzaniu plaży i hotelu.

Wymogi dla kierowców, którzy chcą wynająć auto

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że nie każdy będzie mógł auto wynająć. Każda wypożyczalnia kształtuje tutaj swoje warunki, na podstawie których będzie można się o wynajem starać. Podstawowa kwestia jest taka, że musi być odpowiedni wiek. Nie ma szans, by osoba kończąca 18 lat i otrzymująca prawo jazdy mogłą wynająć samochód. Tutaj oczywiście każda firma ma jakieś swoje ograniczenia, jednak ogólnie będzie można przyjąć, że sytuacja jest dość prosta, przede wszystkim jeśli chodzi o auta kompaktowe 19 lat i rok posiadania prawa jazdy będzie wystarczył. Do aut klasy średniej już 21 lat a do aut klasy wyższej 25 i trzy lata posiadania prawa jazdy. Jeśli chcemy konkretnie sprawdzić jak te warunki wyglądają to najlepiej będzie oczywiście zaglądać do regulaminu każdej firmy, która wynajem nam proponuje.

Oczywiście nikt nie da nam samochodu bez żadnych dokumentów. Koniecznie będzie trzeba te odpowiednie dokumenty przedstawić. Między innymi chodzi tutaj o prawo jazdy, dokument tożsamości ze zdjęciem. Przy wynajmie ważne jest także posiadanie karty kredytowej, a w przypadku wyższej klasy samochodów mogą być potrzebne nawet dwie karty kredytowe. Jeśli chodzi o ten wymóg jest on związany z koniecznością przedłożenia kaucji w wypożyczalni. Najczęściej będzie to kwota konkretna do modelu samochodu albo też opcja, w ramach której kaucja wynosi tyle co wynajem samochodu i pełny bak paliwa. Jest ona blokowana na karcie kredytowej. W ramach tego firma zabezpiecza w pewien sposób swoje interesy.

Idealny stan przy zwrocie

Trzeba pamiętać o tym, że samochód do firmy wypożyczającej musi wracać w stanie idealnym, dokładnie takim w jakim wyjechał. Musimy auto zatankować do pełna jeśli takie z firmy odbieraliśmy. Jeśli tego nie zrobimy firma obciąży nas kosztami uzupełnienia. Oczywiście samochód trzeba obmyć. Nie daje nam on również wolności na drodze, ponieważ wszelkie zdarzenia budzące koszty jak opłaty parkingowe, przejazd autostradą czy mandat będą do uiszczenia po naszej stronie. Od strony technicznej samochodem będzie się zajmować firma, która będzie go wypożyczać, dlatego awarie koniecznie do niej zgłaszamy.

Powiązane artykuły

Nasz partner