Finansowanie społecznościowe – czym jest i na czym polega?

finansowanie społecznościowe Jeśli szeroko pojęta społeczność internetowa zapragnie wesprzeć kreatywną osobę w realizacji jakiegokolwiek przygotowanego przez nią projektu, to może ona stać się źródłem naprawdę skutecznego finansowania każdego przedsięwzięcia. Finansowanie społecznościowe w niektórych przypadkach pozwala na uzyskiwanie sum rzędu nawet kilku milionów złotych. Posługując się bardziej oficjalną definicją, crowdfunding jest rodzajem gromadzenia i alokacji kapitału przekazywanego na rzecz rozwoju danego przedsięwzięcia. Szerokie grono kapitałodawców może tutaj otrzymywać określone z góry świadczenia zwrotne. Cechą charakterystyczną crowdfundingu jest zastosowanie na szeroką skalę internetu oraz innych technologii informatycznych.

Należy zwracać uwagę na kilka podstawowych cech crowdfundingu aby móc odróżnić go od innych sposobów i metod gromadzenia kapitału, jak chociażby fundrising, danin czy zbiórek publicznych. W przypadku crowdfundingu pieniądze są przekazywane bezpośrednio przez daną osobę, praktycznie zawsze w swojej niematerialnej postaci. Oprócz tego od samego początku istnieje tutaj konkretny, jasno określony cel na który zebrane środki mają być przeznaczone. Praktycznie każdy projekt jest bardzo powszechnie rozgłaszany w internecie, przez co dostęp do informacji na jego temat ma praktycznie każdy zainteresowany internauta.

Każdy może również bez żadnych przeszkód wziąć udział w takiej zbiórce, wpłacając wybraną przez siebie sumę. Crowdfunding praktycznie zawsze odbywa się jedynie przy wykorzystaniu technik teleinformatycznych. Za wpłaty o określonej wysokości oferowane jest tutaj świadczenie zwrotne. Może ono mieć różną formę, od zwykłych podziękowań aż po realne korzyści finansowe. Szacuje się, że w 2013 roku crowdfunding pozwolił na zebranie na całym świecie łącznej sumy ponad 3 miliardów dolarów, która została przekazana na realizowanie różnych kreatywnych celów. Obecnie w internecie działa ponad 600 różnych portali, za pomocą których każdy zainteresowany może wpłacać pieniądze na dowolny, wybrany przez siebie projekt i wspomagać w taki sposób jego realizację.

Powiązane artykuły

Nasz partner