Nowe oblicze crowdfundingu w Polsce

polski crowdfundingW świecie biznesu na terenie Ameryki Północnej oraz Europy Zachodniej crowdfunding zalicza się aktualnie do najczęściej poruszanych tematów. Już teraz możemy stwierdzić, że Polska także stopniowo dołącza do grona krajów w których stale rośnie liczba gorących zwolenników finansowania społecznościowego. W naszym kraju powstaje coraz więcej internetowych platform które pozwalają każdemu na pełne wykorzystywanie ogromnego potencjału crowdfundingu – można zatem spodziewać się niemałej fali startupów dotyczących najróżniejszych dziedzin. Do polskiego internetu określenie "crowdfunding" dotarło stosunkowo niedawno, bo kilka lat temu. Niemniej jednak do 2014 roku udało się zebrać w taki sposób fundusze na realizację kilku ciekawych projektów związanych zarówno ze sztuką, jak i innymi dziedzinami. Zacznijmy jednak od tego, czym tak w ogóle jest crowdfunding. Pod określeniem tym kryje się sposób pozyskiwania funduszy na określony cel od szerokiej, internetowej społeczności.

W większości przypadków wszystko odbywa się za pośrednictwem internetu. Mówiąc wprost, jest to zwykła "zrzutka" na konkretny cel, która jednak doskonale pokazuje potężną moc jaka drzemie w społeczności internetowej. Ponadto portale takie jak Facebook czy Twitter każdy pomysłodawca może skutecznie dotrzeć z przygotowanym przez siebie projektem do szerokiego grona odbiorców. Wszystkie ciekawe informacje w internecie rozprzestrzeniają się lotem błyskawicy, a takie rzeczy nie są tu żadnym wyjątkiem.

crowdfunding biznesRozniesienie takiej wieści po szerszym gronie osób znacznie zwiększa szanse na znalezienie wielu osób chętnych do wsparcia danego projektu określoną sumą. Ludzie stanowią najważniejszą wartość crowdfundingu i to oni decydują o tym, czy dany projekt otrzyma realne szanse na realizację. Ważną rolę odgrywają tu również same emocje, bowiem niektórzy ludzie traktują realizację określonego przedsięwzięcia jako bardzo ambitny cel i starają się wspomagać ją na wiele różnych sposobów. Pozyskanie odpowiedniego kapitału na realizację swoich celów przez długi czas było bardzo trudnym zadaniem – banki raczej nie współpracują z małymi przedsiębiorcami, a jednocześnie nie każdy ma możliwość lub ochotę zapożyczać się u rodziny czy znajomych. Z pomocą przychodzi tutaj crowdfunding, który będzie doskonałą alternatywą do standardowych rozwiązań. Dla osób z ciekawymi pomysłami ale dość ograniczonymi funduszami jest to świetna propozycja. Jeśli podejdzie się do tego we właściwy sposób, to można szybko zebrać naprawdę spore pieniądze na zrealizowanie jakiegokolwiek interesującego przedsięwzięcia.

Powiązane artykuły

Nasz partner